Obecny czas to Pon 15:07, 17 Cze 2024 | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zobacz posty bez odpowiedzi
Forum Saw Project Strona GłównaForum Saw Project Strona Główna
Użytkownicy Grupy Rejestracja Zaloguj

PORÓWNANIE: scenariusz, a film - lista
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Saw Project Strona Główna » Saw 3D
Zobacz poprzedni temat | Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zagadka-BoogeyMan
Apprentice


Dołączył: 26 Sty 2009
Posty: 112
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 1/3

PostWysłany: Sob 2:32, 08 Sty 2011    Temat postu: PORÓWNANIE: scenariusz, a film - lista

Jak co roku, fani mogli nabyć oryginalny scenariusz każdej Piły, aby dokonać porównania. Oto sceny z scenariusza, które z jakiegoś powodu nie znalazły się we filmie, pewnych rzeczy nawet nie nakręcono. Film jest niemalże identyczny z tym, co zaprezentowano w oryginalnym scenariuszu (scenariusze do Pił III-V BARDZO się różniły od efektu końcowego).

Główne zmiany:

1) Po zakończeniu publicznej gry Brada i Ryana, kamera przemierza po rozchodzącym się tłumie, gdzie dostrzec można obserwującego całe zajście Jigsawa. Pułapka w rzeczywistości jest retrospekcją, a nie tworem Hoffmana. Ma to odzwierciedlenie w zakończeniu filmu, gdzie w retrospekcjach z dr Gordonem, stoi on tuż obok Johna, obserwując publiczną egzekucję. To ich wspólnie przygotowana gra, przy której prowadzą dialog o metodach Johna i zwerbowaniu Gordona:
„Ochronimy rodzaj ludzki przed ich najgorszym wrogiem… samym sobą. Żyję bez swojego syna z powodu nocy czyjegoś narkotykowego upojenia. Czuły punkt społeczeństwa został ugodzony. Zaczęli kontrolować własne życie. Ból ukształci ich wszystkich. Zatem pytam pana, doktorze, czy jesteś gotowy prawdziwie ratować życia?”

2) Wyraźnie zaznaczono, że po wydostaniu się z odwróconej pułapki na niedźwiedzia 2.0, Hoffmanowi dostanie się do swojej kryjówki zabrało kilka godzin (co uzupełnia błąd, gdy w telewizji pojawia się informacja o znalezieniu ciała Williama Eastona).

3) Zakończenie wydłużono i zmieniono: to Jigsaw każe Gordonowi powołać grupę wsparcia dla ocalałych, aby stworzyli oni swe własne dziedzictwo. Następuje retrospekcja ze spotkania grupy wsparcia, gdzie każdy z ocalałych wystawia świadectwo i kończy swą wypowiedź słowami: „On mi pomógł”. Daje to wskazówkę, kim byli pomocnicy dr Gordona w maskach świń.

Zmiany pomniejsze:


1) Publiczna pułapka z piłami, otwierająca film, różni się:

- Pułapka ukryta jest za czerwoną, aksamitną kurtyną. Brad i Ryan ubrani są w stroje pajaców, na ich twarzach wymalowano czerwone spirale (identyczne, jak na twarzy kukły Jigsawa). Zabawkowa lokomotywa okrąża dookoła dwójkę graczy. Jedna z zabawek odgrywa na trąbce orkiestrową wersję Hello Zepp/Saw Theme. Brad i Ryan siedzą na krzesłach i przepychają się stopami, a nie rękami.

- Na wystawie zamieszczono wypisaną na czerwono dziecięcym pismem tabliczkę: „NIE STUKAĆ W SZYBĘ”. Sekwencję rozpoczyna matka z synem Ethanem, pukającym w szybę. Szczyt okna zdobi niewielki czerwonym czujnik, umocowany do szyby wraz z owiniętym wokół drutem, który z kolei przywiązano do spustu strzelby, ukrytej pod markizą witryny. Strzelbę wycelowano w dół chodnika, a z każdym puknięciem drut zaciska się na spuście.

- Kobieta z teczką uderza w szybę, przez co zostaje trafiona z pocisku w czubek głowy – jej głowa eksploduje krwią w kamerę (dla efektu 3D). Jedna z pił rani Ryana w twarz (w filmie w klatkę piersiową). Ryan również ginie (lub ginie zamiast swej dziewczyny).

2) Tytuł filmu brzmi: SAW 3-D: ENDGAME.

3) Hoffman, po ucieczce z odwróconej pułapki na niedźwiedzia 2.0, wrzeszczy do Jill: „Myślisz, że możesz mnie zabić?! Nikt nie może! Słyszysz, zdziro?! Nigdy mnie nie zabijesz!

4) Podczas wywiadu z Bobby’m Dagenem, retrospekcja ukazuje jego pułapkę, która odgrywa się w niezwykle sterylnym i czystym pomieszczeniu.

5) W śnie Jill z gokartową pułapką, kwestia Hoffmana jest inna: „Wiesz, czemu szkoda mi cię zabijać, Jill? Nie mogę tego uczynić dwa razy”. Nim Jill ginie, krzyczy do Hoffmana: „Pierdol się!”

- Jill przebudza się z koszmaru, w telewizji nadawany jest dokument o szpitalu psychiatrycznym Clear Dawn, który zamknięto z powodu cięć budżetowych (to miejsce, w którym rozgrywa się gra Bobby’ego Dagena). Na szafce nocnej Jill znajduje ogromna ilość opakowań z lekami. Jill odsłania zasłony okien sypialni, które okuto żelaznymi kratami. Dwóch uzbrojonych policjantów czatuje pod domem. Jill przekazuje ochroniarzowi Charlie’emu listę zakupów.

6) Brent Abbott pojawia się na spotkaniu grupy wsparcia (aktor Devon Bostick nie pojawił się w filmie z powodu napiętych terminów).

- Bobby patrzy na swych wspólników: Cale’a, Ninę i Suzanne, którzy niewerbalnie dają mu znać, że powinien trzymać się scenariusza. Między nimi pojawia się dialog Suzanne: „W ten weekend odprawimy całe stadko ludzi”.

- Bobby przed porwaniem zauważa kałużę krwi pod samochodem. Nachyla się, po czym wstaje. Wtem, wyrasta za nim człowiek w masce świni.

7) Detektywi Matt Gibson i Rogers w rozmowie o śledztwie pułapki z samochodem, wchodzą do policyjnego archiwum ze wszystkimi urządzeniami Jigsawa (pomieszczenie, gdzie zginie Jill).

- Gibson wkracza do biura, gdzie jest tablica ze wszystkimi zdjęciami ofiar Jigsawa. Nad tablicą wiszą portrety Johna, Amandy i Hoffmana. Hoffman jest jedynym, którego twarzy nie przekreśla czerwony krzyż.

- Gibson bada z bliska ciało Evana z pułapki samochodowej, gdy ten znienacka zaczyna się miotać, plując krwią i zębami. Sanitariusze odwożą go do szpitala.

- Ochroniarz Charlie powraca do Jill z zakupami i listem bez adresu zwrotnego. List głosi: „CHCĘ ZAGRAĆ W GRĘ – H”.

8) Za platformą z Joyce znajduje się niewielkie portalowe okno.

- Pułapka Cale’a z szubienicą odbywa się w kompletnych ciemnościach. Bobby, poprzez nałożenie gogli noktowizyjnych, musi odpowiednio kierować przyjacielem.

- Bezdomny, którego Hoffman zastrzelił w retrospekcji ataku na Gibsona, był pacjentem szpitala psychiatrycznego Clear Dawn, nim ten został zamknięty.

- W budynku garażu, Gibson zbija lustro z napisem: „Gibson – Zajrzyj w głąb siebie” za pomocą metalowych szczątków z podłogi, a nie za pomocą rękojeści strzelby.

9) W filmie, doktor Heffner zostaje zabity przez Hoffmana. W scenariuszu nie sprecyzowano, kogo on zabija (podpisano jedynie koroner).

- Pomieszczenie śmierci członków SWAT, jest wymienionym pomieszczeniem z niewielkim oknem portalowym, które usytuowane jest tuż za Joyce.

- Hoffman stuka w lustro fenickie, aby zwrócić uwagę Rogersa, który niemalże przytwierdza twarz do lustra. Hoffman przystawia pistolet i strzela Rogersowi prosto w oko (w filmie Rogers tylko się odwraca, po czym Hoffman oddaje niezwykle celny strzał).

- Hoffman przeskakuje do celi poprzez wybite lustro, zaś Jill przez nie ucieka.

10) Pułapki w magazynie dowodowym maja przypięte zdjęcia ofiar każdej z nich. Hoffman wkracza do magazynu dowodowego i mówi: „Jakże trafnie. Zabawmy się”.

- W magazynie dowodowym, gdy Hoffman zauważa pierwotną wersję odwróconej pułapki na niedźwiedzi, stwierdza: „Tu jesteś, piękna”. Montując urządzenie w ustach Jill, wykrzykuje ona: „Zabijasz sam siebie!”. Hoffman odpowiada: „Opacznie to rozumiesz”.

- Gigantyczny piec, w którym uwięziona zostaje Joyce, opisano w scenariuszu jako „brudna, dziko patrząca żelazna świnia”. Na dodatek, z ryjka świni wydobywa się dym.

- We wspomnieniach Jill, przed jej śmiercią, ukazane zostają następujące sceny: John spotykający Jill po raz pierwszy; ich pierwszy pocałunek; Jill informująca Johna o ciąży; piękny dzień w parku, gdy wpatrywali się w swoje oczy.
W ostatnich 10 sekundach życia, Jill z płaczem wspomina, jak John całował ją w brzuch w czasie ciąży, jak obejmowali się w łóżku i jak pieszcząc jej twarz, powiedział jej po raz ostatni: „Kocham cię. Zawsze będę”.
Hoffman wygłasza: „Gra skończona” na 3 sekundy przed śmiercią Jill (w filmie już po jej śmierci).

- Prezenterka wiadomości wspomina o śmierci 9 policjantów.

11) Hoffman przy spotkaniu z dr Gordonem: „Co ty tu, kurwa, robisz?!”, Gordon odpowiada: „Każda decyzja ma swoje konsekwencje… ty wybrałeś błędną”.

- To dr Gordon uleczył nogę Erica Matthewsa, gdy ten został przeniesiony do celi w retrospekcji w Pile IV.

- W retrospekcji, w której John zakłada protezę na kikut nogi dr Gordona, stwierdza on:
„Jeśli potrafisz pojąć istotę metamorfozy, staniesz się wielkim instrumentem w fali przemian. Jedni wybiorą miłość, inni śmierć. Ale wszyscy zrozumieją ból, jaki wyrządzają bliźnim, a wtedy poczują, jak to jest być po tej drugiej stronie”.

- Gdy dr Gordon opuszcza legowisko Jigsawa i zasłania oczy przed nadmiernym blaskiem słońca, rozbrzmiewają słowa Johna: „Powróć teraz do swego życia z odrodzonym poczuciem wdzięczności”.

- Dr Gordon ogląda wiadomości, z których dowiaduje się o śmierci Jill, która nastąpiła kilka godzin wcześniej.

- W łazience, dr Gordon stoi wpierw dokładnie w miejscu, w którym był niegdyś uwięziony. Odkopuje na bok pokrywę toalety (tę samą, którą Eric Matthews złamał własną nogę, aby uciec w Pile III). Dialog Hoffmana i Gordona:
- Hoffman: „Nie wiesz, co robisz! John pozostawił to wszystko mnie! To mój spadek!”
- Gordon: “Nie. Złamałeś zasady... podjąłeś się próby, ale nigdy nie zrozumiałeś nauki”.

Wspólne głosy Jigsawa i Gordona spoza kadru: „To musi być nasz cel. Nasza wiadomość zostanie rozpowszechniona, a nasze dziedzictwo zabezpieczone”.
Gordon przed zamknięciem łazienki: „To teraz nasze dziedzictwo”.


Czy gdyby podjęto się pozostawienia pewnych scen i dialogów w filmie, czy mógłby on zostać ocalony przed katastrofą? Zdecydowanie nie, choć na pewno uczyniłyby film bardziej logicznym i spójnym pod pewnymi względami (wyjaśnienie motywu zwerbowania Gordona, przypuszczenie tożsamości dwóch osób w masce świni, sens ukazania pułapki publicznej itp.).

Nie mniej, nie jestem pewien, kto stoi za wycięciem tak wielu dobrych dialogów i scen z Jigsawem (reżyser, scenarzyści, producenci, David Hackl?). Jak wiemy, Kevin zmieniał scenariusz przed wejściem na plan. Nie popisał się (nikt z twórców się nie popisał), choć usunął kilka innych irytujących scen.

P.S: Nie martwcie się fani. Nasz tajemniczy projekt pozwoli wam cieszyć się, choć połowicznie prawdziwym zakończeniem Piły…


Post został pochwalony 0 razy
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
RedKing
Admin


Dołączył: 18 Paź 2008
Posty: 428
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 10:24, 08 Sty 2011    Temat postu:

Dziwne, że wszystkie te szczegóły ze scenariusza nie pojawiły się w filmie, bo chyba żadnemu nie można nic zarzucić. Muszę się zgodzić - filmu by to nie uratowało, ale nie sprowadzałby się on tylko do serii testów Bobbiego. Tutaj przynajmniej widać, że starano się zachować tą równowagę dla fanów... a tak otrzymaliśmy zwykły horror w 3D dla osób, które o poprzednich częściach słyszały może z reklam.

Świetna robota z tym artykułem (sam nie miałem pojęcia o oryginalnym scenariuszu) i życzę powodzenia w kontynuowaniu projektu Happy


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez RedKing dnia Sob 10:25, 08 Sty 2011, w całości zmieniany 1 raz
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
PeterStrahm
Apprentice


Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 221
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 12:26, 08 Sty 2011    Temat postu:

Tak, niektóre zmiany byłyby super, zwłaszcza to z Gordonem i Johnem w tłumie publicznej pułapki. Przynajmniej miałaby ona jakiekolwiek miejsce w tym filmie, bo narazie to jedyna openingowa pułapka, do której nie ma nawiązania później w fabule.

Post został pochwalony 0 razy
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
Madm4n
Admin


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 815
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 12:45, 08 Sty 2011    Temat postu:

Czyli to nie wina producentów i ich nacisku na półtora godzinny film z wycięciem niepotrzebnych scen. Saw 3D od samego początku było do dupy Lol

Post został pochwalony 0 razy
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
PeterStrahm
Apprentice


Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 221
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 14:32, 08 Sty 2011    Temat postu:

Jak dla mnie największymi winowajcami od samego początku są i byli scenarzyści. Chociaż nie wiadomo czy do końca. Możliwe, że to producenci na nich naciskali, że ma być bardziej dla masy ludzi dla kasy, a nie dla fanów.

Post został pochwalony 0 razy
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
Madm4n
Admin


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 815
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 14:40, 08 Sty 2011    Temat postu:

PeterStrahm napisał:
Jak dla mnie największymi winowajcami od samego początku są i byli scenarzyści. Chociaż nie wiadomo czy do końca. Możliwe, że to producenci na nich naciskali, że ma być bardziej dla masy ludzi dla kasy, a nie dla fanów.

Pewnie, że tak. Ale to nie jest usprawiedliwieniem dla scenarzystów, bo przecież każdy sequel Saw był robiony dla kasy.
Leigh w pierwszej trylogii był mimo wszystko w stanie nakreślić bardzo interesującą (przynajmniej z perspektywy nas- fanów) fabułę..


Post został pochwalony 0 razy
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
quess
Survivor


Dołączył: 22 Wrz 2010
Posty: 51
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 15:09, 08 Sty 2011    Temat postu:

No cóż... zdecydowanie film miałby wtedy przynajmniej ręce i nogi:

1) zwłaszcza chodzi o kwestie dotyczące dr Gordona, wszelkie rozmowy z Johnem, retrospekcja z pułapki publicznej.

2) Kilka rzeczy również wg mnie pierwotnie wyszło by lepiej - chociażby ta pułapka publiczna (motyw facetów jako klaunów)
- sceny w pomieszczeniu ze wszystkim "zabawkami" Johna (teksty Hoffmana, opisy, zdjęcia
- egzekucja Jill (pokazujące się retrospekcje w relacji John - Jill - dało by się odczuć tą więź między nimi, w wersji kinowej jest ich mniej, są krótkie i chaotyczne).

Dzieło i tak by to nie było, ale na pewno dałbym wtedy filmowi przynajmniej +1 więcej i zatarło by to, co nie co ten niesmak po wyjściu z kina.


Post został pochwalony 0 razy
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
PeterStrahm
Apprentice


Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 221
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 15:13, 08 Sty 2011    Temat postu:

Madm4n napisał:
PeterStrahm napisał:
Jak dla mnie największymi winowajcami od samego początku są i byli scenarzyści. Chociaż nie wiadomo czy do końca. Możliwe, że to producenci na nich naciskali, że ma być bardziej dla masy ludzi dla kasy, a nie dla fanów.

Pewnie, że tak. Ale to nie jest usprawiedliwieniem dla scenarzystów, bo przecież każdy sequel Saw był robiony dla kasy.
Leigh w pierwszej trylogii był mimo wszystko w stanie nakreślić bardzo interesującą (przynajmniej z perspektywy nas- fanów) fabułę..

Ogólnie, nowi scenarzyści też potrafili wpaść na ciekawe pomsły. Mi nawet się bardziej druga trylogia podoba jeśli chodzi o fabułę, ale w SAW 3D coś się stało... tutaj to juz chyba producenci stali nad Marcusem i Patrickiem z biczem i patrzyli co piszą... Tongue


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez PeterStrahm dnia Sob 15:14, 08 Sty 2011, w całości zmieniany 1 raz
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
Madm4n
Admin


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 815
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 17:16, 08 Sty 2011    Temat postu:

Też uważam, że mieli dużo fajnych pomysłów. Teraz jednak, patrząc z perspektywy czasu, zadanie ich przerosło. Właściwie każda część po pile 3 nastawiała nas na "wielki finał".
Nakręcili fanów maksymalnie po czym zakończyli serię w najprostszy i najmniej szokujący sposób. W pierwszej trylogii, każda część w zasadzie stanowiła odrębną historię, ale mimo wszystko dobrze się łączyła z poprzednimi. Późniejsze filmy to już forma serialu, czyli dostajemy odcinek z mnóstwem pytań i musimy czekać rok na następną część, która zamiast wyjaśniać, dokłada jeszcze więcej znaków zapytania.
Ale mniejsza z tym Tongue

Wie ktoś może czy planują wydać wersję reżyserską?


Post został pochwalony 0 razy
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
PeterStrahm
Apprentice


Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 221
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 18:46, 08 Sty 2011    Temat postu:

Madm4n napisał:
Wie ktoś może czy planują wydać wersję reżyserską?

Podobno ma być 25 stycznia.


Post został pochwalony 0 razy
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
Madm4n
Admin


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 815
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 19:15, 08 Sty 2011    Temat postu:

Oooo czyli jeszcze jest nadzieja na jakieś nowe ujęcia Happy

Post został pochwalony 0 razy
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
Zagadka-BoogeyMan
Apprentice


Dołączył: 26 Sty 2009
Posty: 112
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 1/3

PostWysłany: Sob 21:32, 08 Sty 2011    Temat postu:

Madm4n napisał:
Oooo czyli jeszcze jest nadzieja na jakieś nowe ujęcia Happy


No właśnie nie bardzo...
To, co ma się ukazać 25 stycznia to ta niedorobiona wersja unrated, która, jak wiemy, różni się jedynie dodaną planszą tytułową. Kevin miał zrobić swoją wersję reżyserską, lecz nie chciał, przez co producenci przejęli sprawę (z tego też powodu, w dodatkach DVD nie będzie jego audio komentarzy). Jest to też powód, dlaczego na DVD mają być (oby) sceny usunięte jako dodatki.

Przykro mi... oszustwo stulecia.


Post został pochwalony 0 razy
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
PeterStrahm
Apprentice


Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 221
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 0:49, 09 Sty 2011    Temat postu:

O, super, ja tu czekam aż chociaż troche mi poprawią wrażenie tej ostatniej części, a tu jednak ni ch*ja... super, na prawdę super.

Post został pochwalony 0 razy
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Saw Project Strona Główna » Saw 3D
Wyświetl posty z ostatnich:   
 
 
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:  

Strona 1 z 1


Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Theme created OMI of Kyomii Designs for BRIX-CENTRAL.tk.